Strona główna » Częsty kontakt z wiadomościami o wojnie i innych tragediach może Ci zaszkodzić
Poradnik

Częsty kontakt z wiadomościami o wojnie i innych tragediach może Ci zaszkodzić

Częsty kontakt z newsami o wojnie i innych tragediach może zaszkodzić dzieciom, młodzieży i dorosłym, a także zwiększyć ryzyko zaburzeń psychicznych. Specjaliści radzą, by ograniczyć kontakt ze złymi wiadomościami, a w przypadku narażenia na nie zalecają wzmocnienie psychiki dzięki kontaktom z ludźmi, praktyce współczucia i innym prostym sposobom.

Wiadomości niedobre dla dzieci

Prof. Kristen Choi z University of California, Los Angeles, specjalistka od traum, na The Conversation (portalu, w którym publikują eksperci z różnych dziedzin, w tym nauki, technologii, kultury, polityki) zaalarmowała, że medialne materiały pokazujące wojnę, śmierć, terroryzm, morderstwa i inne budzące grozę przekazy szkodzą dzieciom. Na podstawie statystyk z USA ekspertka zwracała uwagę, że dzieci w wieku szkolnym spędzają nawet 6 godzin dziennie przed ekranami. Pełne przemocy, dramatyzmu przekazy są tymczasem nadawane w różnych mediach, praktycznie przez 24 godziny na dobę. Badaczka ostrzega, że przy notorycznym kontakcie z takimi materiałami młode osoby mogą wyrobić w sobie nieprawidłowy, szkodzący im obraz świata jako niebezpiecznego i wrogiego miejsca. Może to prowadzić do lęków, zaburzyć poczucie bezpieczeństwa, upośledzić zdolność do obdarzania innych zaufaniem, patrzenia na świat z optymizmem i angażowania się w relacje z otoczeniem. Specjalistka przypomina badania, według których u dzieci może pojawić się nawet zmniejszenie wrażliwości na cierpienie, zaburzenia snu, agresja i objawy traumy.

Lęk przed bombą uszkadza psychikę

Już przed laty naukowcy z Fińskiej Fundacji ds. Badań nad Alkoholem oraz z kilku uczelni z tego kraju odkryli, że nastolatki, które bały się wojny nuklearnej, pięć lat później znacząco częściej cierpiały na powszechne zaburzenia psychiczne.

„Lęk przed wojną nuklearną może stanowić wskaźnik ryzyka wynikający z ukrytej podatności na procesy psychopatologiczne lub może mieć bardziej bezpośredni wpływ na początek zaburzeń psychicznych u nastolatków. W obu przypadkach częsty lęk przed wojną nuklearną w wieku nastoletnim wydaje się być wskaźnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia powszechnych zaburzeń psychicznych. Zasługuje to na wzmożoną uwagę” – piszą badacze.

Strach o świat nie pozwala spać

Ale cierpią nie tylko dzieci. Jak pokazało badanie przeprowadzone na Ohio State University, zamartwianie się sytuacją świata powoduje, że Amerykanie nie wysypiają się. Z powodu pandemii, rosnących podziałów politycznych i kolejnych wstrząsających światem wydarzeń 1/5 mieszkańców USA ma kłopoty ze snem.

„W latach 2018-2021, tutaj, w Ohio State Wexner Medical Center nastąpił 29-procentowy wzrost liczby pacjentów zgłaszających się z powodu bezsenności” – mówi prof. Aneesa Das, autorka projektu. „Stres może przyspieszyć tętno, podnieść ciśnienie krwi, spowodować kłopoty z żołądkiem. Wszystkie te objawy utrudniają zaśnięcie” – wyjaśnia.

Co więcej, okazało się, że wiele ofiar bezsenności próbuje sobie z nią radzić w sposób, który dodatkowo im szkodzi. Prawie połowa z ponad 2 tys. ankietowanych dorosłych poinformowała, że tuż przed zaśnięciem przegląda swoje telefony, a 37 proc. ogląda telewizję.

Człowiek „lubi” zagrożenie

Nie jest jednak łatwo powiedzieć sobie „nie martw się”, zwłaszcza że to właśnie negatywne wiadomości szczególnie silnie przyciągają odbiorców. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu opublikowali niedawno badanie, w którym sprawdzili wpływ zawartych w medialnych przekazach negatywnie nacechowanych słów na konsumpcję takich treści. Po analizie ponad 100 tys. materiałów z łączną liczbą prawie 6 mln odsłon zauważyli, że choć pozytywnie kojarzące się słowa występowały częściej niż negatywne, to właśnie te drugie zwiększały popularność doniesień. Co więcej, słowa pozytywne ją zmniejszały.

„Zrozumienie czynników wpływających na konsumpcję treści online przez ludzi jest kluczowe, zwłaszcza w kontekście rozprzestrzeniania się dezinformacji, fałszywych informacji i teorii spiskowych w internecie. Nawet wydawcy reklamujący się jako >>strony z dobrymi wiadomościami<< czerpią korzyści z negatywności, co dowodzi konieczności subtelniejszego zrozumienia sposobu konsumpcji informacji” – piszą w swojej publikacji naukowcy.

Scrollowanie zagłady

Powstało już nawet takie określenie jak doomscrolling. Doom w języku angielskim oznacza zagładę, zgubę. Niemała liczba osób wyszukuje i przegląda liczne doniesienia mówiące o tragediach, czyta je jedną za drugą. Jak pokazało badanie przeprowadzone na tureckim Uniwersytecie Technicznym Yıldız, na takie zachowanie mają wpływ elementy osobowości, a także m.in. „uzależnienie” od mediów społecznościowych i lęk przed przeoczeniem jakichś informacji (tzw. FOMO).

Jednak to nie wszystko. Okazało się bowiem, że doomscrolling szkodzi psychice.

„Wyniki naszych badań pokazały, że między doomscrollingiem a dobrostanem psychicznym, satysfakcją z życia i poczuciem harmonii, czynnik pośredniczący stanowiło przygnębienie. Innymi słowy osoby bardziej angażujące się w doomscrolling mają większe prawdopodobieństwo doświadczania psychicznego przygnębienia, co z kolei prowadzi do gorszego stanu psychiki, mniejszej satysfakcji z życia i zaburzenia harmonii życiowej” – stwierdzają naukowcy.

Umiar, bliscy, ruch, współczucie…

Co więc robić? Można sobie pomóc całkiem prostymi sposobami. Na przykład odnośnie do potencjalnych problemów powodowanych nadmiarem informacji wojennych naukowcy z Harvard University proponują zestaw narzędzi, które mogą zmniejszyć niepotrzebny stres. Po pierwsze zalecają prostą, acz nie dla wszystkich łatwą do wykonania rzecz – ograniczenie kontaktu z mediami. Także oni zaznaczają, że negatywne newsy działają „uzależniająco” i lepiej mieć to na uwadze. Przełamanie nawyku ciągłego, regularnego sprawdzania wiadomości może być najskuteczniejszą pojedynczą metodą zmniejszenia lęku. Badacze sugerują ograniczenie czasu spędzanego na kontakcie z wiadomościami (także w mediach społecznościowych) do 30 minut dziennie i unikanie go przed snem. 

Kolejna sprawa to kontakt z innymi ludźmi. Pełne sensu relacje z innymi mogą zmniejszyć poczucie bezsilności. Pomocna może być też zmiana codziennej rutyny. W tym miejscu ujawnia się kolejna korzyść płynąca z ograniczenia konsumpcji wiadomości – rośnie ilość wolnego czasu. Można go przeznaczyć na spacery czy inną aktywność fizyczną, która pozwala ograniczyć stres. 

Badacze proponują też kultywowanie współczucia dla innych. Jak tłumaczą, spowodowane wojną lęki mogą powodować gniew, który z kolei może się skierować przeciwko jakiejś grupie etnicznej czy narodowościowej. Co więcej, może uderzyć w rodzinę lub przyjaciół. Oprócz aktywności fizycznej, treningu uważności, gniew – podkreślają specjaliści – można zredukować dzięki współczuciu dla innych. Dobrze jest też pamiętać, że pojawiające się lęki i inne emocje związane z zatrważającymi newsami są jak najbardziej naturalne. Ważne, żeby nie dać się im zdominować.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

razy skomentowano

Kliknij tutaj i dodaj komentarz

 • Hello,

  I’m Abi, an English SEO copywriter and content writer. I excel in crafting blogs, articles, e-commerce product descriptions, SEO content, website content, business service descriptions, newsletter content, brochures, proofreading, social media captions, LinkedIn content, and SOPs.

  My rate is USD 40 for every 1000 words of content. If you don’t have time to plan out your content, we can help you with that.

  Feel free to email me at Contentwriting011994@outlook.com with any current requirements.

  Thanks,

  Abi

 • Hi,

  My name is Rahul. I am a Data Entry Virtual Assistant. I will follow your step-by-step process and get things done for you at just $10 per hour.

  I can do Online Data Entry, Medical Bill Data Entry, Copy Paste Work, Document Data Entry, Physical to Digital Document Conversion, WooCommerce/Magento/Shopify Product Data Entry, Amazon/Ebay/Etsy/Walmart/Target Product Data Entry, Facebook Shop/Google Merchant Store Product Data Entry, Application Forms Data Entry, Software Data Entry, Invoice/Billing Data Entry Processing, Insurance Claim Processing, Order Entry, Purchase Entry, Captcha Filling, 1 by 1 Manual Entry, Step-by-Step Process Entry, E-Commerce Product Data Entry, Market Research Forms Processing, Credit Cards Form Processing, Survey Forms Processing, Mortgage Forms Processing, Data Collection, Sales Leads, List Collection using your Strategy and Criteria, List Creation, Typing Work, Data capturing from websites, WordPress/Shopify Data Entry, Web scrapping and putting data into excel sheet, Proper formatting of excel entries, Resolve different formats of excel entries into 1 format, Process repetition, Google spreadsheet,
  Property data research, Linkedin Data Collection, Business Card Data Entry, Finding leads online.

  If you have any requirements, please send me an email on Hireonline4455@outlook.com

 • Hi, This is Rana. I’m reaching out to offer my expertise in social media management, including strategic calendar planning, captivating post creation as per your business, e-commerce product promotion, SEO-friendly social media captions, and design services such as brochures, posters, and flyers tailored to enhance your brand’s social media presence and engage your audience effectively.

  My rate is USD 20 per hour. I can provide you a fixed quote as per your requirements.

  Drop me an email at socialmedia1145@outlook.com to discuss it further.