Strona główna » Gang sutenerów z Koła – Sąd Apelacyjny ogłosił wyrok
Koło

Gang sutenerów z Koła – Sąd Apelacyjny ogłosił wyrok

Po długotrwałym procesie, Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał wyrok w sprawie gangu sutenerów z Koła. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w styczniu, a proces rozpoczął się w lutym 2017 roku, gdy Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu skierowała akt oskarżenia do konińskiego sądu przeciwko grupie oskarżonej o stręczycielstwo i zmuszanie do prostytucji kobiet.

Rozbicie tej grupy nastąpiło w styczniu 2014 roku, kiedy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego oraz antyterroryści zatrzymali osiem osób. Według informacji policji, szefem tej szajki była jedna osoba, która stanowiła jej filar. Struktura grupy obejmowała kilkunastu członków o różnym stopniu hierarchii, a więzy łączące ich były zarówno towarzyskie, jak i rodzinne. Szef gangu miał nawyki pożyczania pieniędzy na duży procent, a gdy kobieta nie mogła ich spłacić, zmuszał ją do prostytucji. Grupa osiągała zyski z handlu ludźmi, a jej członkowie mieli być niezwykle brutalni wobec swoich ofiar. Według ustaleń śledczych, grupa działała w latach 2003–2014 na terenie powiatu kolskiego. Ostatecznie postawiono zarzuty 20 osobom, które miały stanąć przed Sądem Okręgowym w Koninie.

Jednakże proces był wielokrotnie przekładany z powodu nieobecności oskarżonych. W lutym 2017 roku na rozprawie w konińskim sądzie pojawiło się zaledwie pięciu oskarżonych, z czego czterech odpowiadało z wolnej stopy. Odczytanie aktu oskarżenia nie było możliwe z powodu nieobecności jednego z nich, przebywającego w szpitalu. Pojawiły się również wątpliwości co do innego oskarżonego, który również nie dotarł na wcześniejszą rozprawę, a jego obrońca twierdził, że stracił palec w wyniku pracy za granicą.

W 2021 roku wyrok w tej długotrwałej sprawie został zaskarżony, co doprowadziło do przekazania sprawy do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Po kilku rozprawach ogłoszono ostateczny wyrok.

Wyrokiem z dnia 3 listopada 2023 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu:

zmienił zaskarżony wyrok w zakresie zaliczenia okresów rzeczywistego pozbawienia wolności 6 oskarżonych na poczet wymierzonych im kar łącznych pozbawienia wolności oraz w stosunku 7 oskarżonych na poczet wymierzonych im kar grzywny.

Skomentuj

Kliknij tutaj i dodaj komentarz