Strona główna » Konin: Bezpłatne przejazdy MZK
Region

Konin: Bezpłatne przejazdy MZK

Bezpłatne przejazdy dla wszystkich koninian posiadających Konińską Kartę Mieszkańca chce wprowadzić od stycznia przyszłego roku prezydent Konina. Uchwała w tej sprawie trafi pod obrady Rady Miasta Konina, która zbierze się na sesji 29 listopada.

To kolejny krok na drodze zmian w konińskim systemie komunikacji publicznej, chodzi tu m.in. o zakup nowych ekologicznych autobusów, czy nowe plany inwestycyjne – budowę zajezdni, kupno wodorowych autobusów. – Myślę, że zwieńczeniem tych działań jest objęcie mieszkańców, którzy posiadają Konińską Kartę Mieszkańca, bezpłatnymi przejazdami. Dbamy przede wszystkim o naszych mieszkańców, którzy tutaj żyją, mieszkają, płacą podatki. Zachęcamy też do osiedlania się na terenie Konina – powiedział Piotr Korytkowski. – Mówiliśmy o tym pomyśle już na początku kadencji. To są strategiczne działania. Chcemy, aby w Koninie funkcjonował sprawny, nowoczesny, ekologiczny transport publiczny, który będzie powszechnie używany. I to się dzieje – dodał.   

W Koninie kilka lat temu Miasto wprowadziło bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych. Później, w 2019 roku, objęło nimi uczniów szkół średnich z Konina, ale z tego pomysłu po ponad dwóch latach z powodu trudnej wówczas sytuacji finansowej się wycofało. –  Policzyliśmy wszystko i w tej chwili widzimy takie możliwości, by bezpłatnymi przejazdami objąć wszystkich koninian posiadających Kartę Mieszkańca – wyjaśnił prezydent.

W tej chwili Konińską Kartę Mieszkańca posiada ponad 12 tysięcy osób. W ciągu pięciu miesięcy tego roku (począwszy od wprowadzenia nowych cen biletów w lutym, do końca czerwca) jej posiadacze, dzięki zniżkom na bilety MZK, zaoszczędzili ponad 138 tysięcy zł.
Jak podkreślił prezydent – współpracę z MZK w Koninie sp. z o.o. miasto Konin ocenia bardzo dobrze. Spółka stale unowocześnia swój tabor, stawiając na autobusy ekologiczne, mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne. Rozwija sieć połączeń komunikacyjnych, wprowadzając nowe linie i dodatkowe kursy, by zapewnić dostęp do usług publicznego transportu zbiorowego jak największej liczbie mieszkanek i mieszkańców. Przez Miastem i spółką realizacja dużego projektu w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”. Zakłada on zakup 10 autobusów wodorowych, stworzenie wspólnego biletu miesięcznego na przejazdy autobusami MZK, PKS i pociągami Kolei Wielkopolskich, nową organizację ruchu po mieście, budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy konińskim dworcu PKP i nowej zajezdni MZK na terenach inwestycyjnych miasta. Koszt przedsięwzięcia, w którym uczestniczą – prócz Konina – także Koło, Turek, Słupca, PKS i MZK to 220 milionów zł, wkład własny 15%.

Podczas konferencji przedsesyjnej (17 listopada) omówiony zostać też projekt budżetu na 2024 rok. Miasto Konin, zgodnie z obowiązującymi przepisami, złożyło projekt budżetu na rok 2024 do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dokument przekazano także Radzie Miasta oraz opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej.

Projekt uchwały budżetowej na przyszły rok powstał w oparciu o założenia wynikające z określonych dokumentów zewnętrznych, informacji, w tym również w oparciu o analizy danych historycznych.

Jak wyjaśniła Skarbnik Miasta Ewelina Ostajewska-Szwankowska: Łączna kwota planowanych dochodów na 2024 rok stanowi 725 milionów zł, natomiast łączny limit wydatków oszacowano na poziomie ok 734 milionów zł, tym samym planowany wynik budżetu stanowi deficyt w wysokości 9,5 miliona zł.

Źródło informacji: UM Konin

Skomentuj

Kliknij tutaj i dodaj komentarz